Jak skutecznie wyszukiwać sterowniki pod Windows XP
 


Coraz częściej zdarza sie tak, iz kupujemy laptopa, na którym fabrycznie zainstalowany Windows Vista. Jednakże wiele osób, decyduje się zrezygnować z Visty i w jej miejsce zainstalować Windows XP. O ile instalacja systemu nie przysparza wielu problemów, to już skompletowanie sterowników pod konkretny model, sprawia, iż tracimy wiele czasu na znalezienie (najczęściej „na ślepo”) właściwych sterowników sterownikow, w wyniku czego zaraz po instalacji Windowsa XP, mamy (oprócz samego systemu) zainstalowane masę sterowników, które nie pasuje do żadnego z komponentów. Bardzo często zdarza się tak, ze mimo usilnych starań nie udaje się znaleźć sterowników odpowiadających naszej konfiguracji, efektem, czego sa wykrzykniki oraz pytajniki w Menedżerze Urządzeń, a także zagubienie użytkownika, gdyż w jego mniemaniu „wypróbował już wszystkiego”…

Dlatego tez powstał ten poradnik, zawiera informacje na temat jak prawidłowo rozpoznać urządzenia w komputerze, oraz gdzie ich najlepiej szukać.


Generalnie jest tak, ze sterowników powinniśmy szukać, zaczynając od strony producenta naszego sprzętu. Jednak najczęściej jest tak, ze znajdziemy komplet sterowników pod Windows Vista, a do systemu Windows XP- albo całkowity brak sterowników, albo możemy znaleźć pojedyncze sterowniki do mało istotnych komponentów (Np. kamerka, czy tez czytnik linii papilarnych). Poniżej przygotowałem małe zestawienie stron internetowych różnych producentów, wraz z odnośnikami do działu Download gdzie powinniśmy szukać sterowników:

Acer: http://support.acer-euro.com/drivers/downloads.html
Lub
http://www.acerpanam.com/synapse/forms/acerdrivers.cfm

Advent : http://www1.medion.de/downloads/?lang=uk
Lub
http://support.thetechguys.com/layou...-8abb6178c496}
Asus: http://support.asus.com/faq/faq.aspx
Dell: http://support.dell.com/support/downloads/index.aspx
HP Compaq: http://welcome.hp.com/country/us/en/support.html
(HP) Hewlett Packard: http://welcome.hp.com/country/us/en/support.html
Fujitsu Siemens: http://www.fujitsu-siemens.com.pl/su...downloads.html

Packard Bell: http://support.packardbell.com/uk/
Toshiba: http://www.csd.toshiba.com/cgi-bin/t...p?nav=Download
Sony: http://esupport.sony.com/US/perl/sel...ER&PRODTYPE=24
Samsung: http://www.samsungpc.com/08/


To większość producentów laptopów, jednakże na większości z podanych wyżej stron nie znajdziecie sterowników pod system Windows XP. Jak to rozwiązać? Można kombinować ze sterownikami do laptopów podobnej serii, podobnej konfiguracji itp., ale efektem będzie zaśmiecony komputer już na samym starcie.
Co wiec w takiej sytuacji? Już wyjaśniam…
Jeśli nie znajdziemy sterowników na stronie producenta laptopa, pozostaje nam szukać sterowników na witrynach producentów poszczególnych komponentów zawartych w naszym laptopie, od razu nasuwa się pytanie: „Jak rozpoznać, co jest w laptopie, bez rozkręcania?”
Cóż można zajrzeć do systemowego Menedżera Urządzeń, ale w większości przypadków ujrzymy: „Nieznane Urządzenie”, „Kontroler Sieci”, „Kontroler Audio”, itp. Czyli niezbyt pożyteczne informacje, chociaż na początek to już coś. Jak wiec rozpoznać w miarę precyzyjnie, co to za sprzęt? I tu z pomocą przychodzi program Everest.

Pierwsze, co należy zrobić to zaopatrzyć się w instalke programu (znajdziecie ja np. w dziale Gielda na pEb-ie)
Zalecam pobranie najnowszej dostępnej wersji, gdyż starsze mogą mieć problem z rozpoznaniem któregoś z komponentów.

Instalacja programu odbywa się tak samo jak instalujemy większość programów, tak wiec nie będę się w to zagłębiał.

Po uruchomieniu programu musimy chwilkę odczekać, do momentu az program odczyta dane komputera.
Gdy dane zostały odczytane, nas najbardziej interesuje zakładka „Sprzęt”, znajdziemy wiele przydatnych informacji, np.
- nazwa urządzenia
-typ
-seria lub model
-identyfikator urządzenia (bardzo przydatny, gdy nie zostanie wykryta nazwa sprzętu czy tez typ)
- wersje sterownika, (jeśli takowy już jest, np. od Microsoftu)
- i parę innych mniej lub bardziej przydatnych informacji.

Proces odnalezienia sterowników możemy podzielić na kilka etapów:
- szukanie na podstawie Nazwy Urządzenia na podstawie log-a z programu Everest (najprostsza)
- szukanie znając tylko serie i typ urządzenia (tez prosta)
- znając tylko nazwę producenta urządzenia i jego typ (czasem jest ciężko)
- znając tylko identyfikator urządzenia (wyjaśnienie później)

Tutaj screen przykładowego Menedżera Urządzeń, po zainstalowaniu samego systemu Windows XP.Jak widać niektóre urządzenia nie zostały zainstalowane z powodu braku sterowników wbudowanych w instalke Windowsa XP. Pytanie: Jak rozpoznać, co to za urządzenia i dobrać do nich sterowniki?

SPOSÓB 1:
„WYSZUKIWANIE PRZY POMOCY WYSZUKIWARKI”…


Dobrym sposobem jest wyszukiwanie sterowników pod konkretny model używając pewnych „slow- kluczy” w wyszukiwarce internetowej.

UWAGA! Musimy znać KONKRETNY model laptopa, np. HP Compaq Presario CQ60 to tylko seria, a KONKRETNY model to np. HP Compaq Presario CQ60-114EM (to przykład, jest wiele laptopów tej serii). Konkretny model można znaleźć na naklejce na spodzie obudowy laptopa.

Wystarczy teraz wpisać ten model plus „słowo – klucz” w wyszukiwarkę internetowa i sprawdzić wyniki, w wielu przypadkach jest to wystarczające. Poniżej jest lista „slow-kluczy”, których osobiście używam, jest ich tylko kilka, ale to, dlatego ze kombinacji jest bardzo wiele i nie sposób zmieścić ich wszystkich w tym poradniku

- „xp drivers”
-„sterowniki do XP”
-„downgrade XP”
-“XP drivers set”
-“komplet sterownikow XP”

I jeszcze wiele innych możliwości…

SPOSÓB 2:
„ZASTOSOWANIE PROGRAMU EVEREST”

Drugim sposobem jest użycie programu EVEREST (staramy się używać najnowszej dostępnej wersji)
A wiec uruchamiamy program Everest, wchodzimy w zakładkę Sprzęt i odnajdujemy szukane urządzenie, przykładowo jest to „Kontroler Sieci”, oto, co możemy znaleźć w programie Everest:
 
Kod:
--------[ Sieć PCI / PnP ]----------------------------------------------------------------------------------------------

  Broadcom NetXtreme BCM5764M PCI-E Gigabit Ethernet Controller           PCI
  Kontroler sieci [168C-002A] [NoDB]                         PCI
A wiec znamy nazwę szukanej Karty Sieciowej, nazwę ta wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetowa (np. www.google.pl) i sprawdzamy czy sterownik zostanie znaleziony)

Czasem nie znajduje sterownika pod konkretny model a pod serie np. BCM57xx.

Jednak, jeśli program Everest nie rozpoznaje nazwy sprzętu, możemy spróbować inaczej. Pomoże nam w tym Identyfikator Urządzenia, aby go znaleźć wystarczy wejść w Menedżer Urządzeń, kliknąć prawym przyciskiem myszy na dane Urządzenie (zazwyczaj jest to „Nieznane Urządzenie”) i wybrać Właściwości a następnie Szczegóły, wartość wyświetlona poniżej możemy wkleić w wyszukiwarkę internetowa i sprawdzić czy coś znajdzie. Identyfikator urządzenia wygląda mniej więcej tak:
 
Kod:
PCI\VEN_10EC&DEV_8169&SUBSYS_0746152D&REV_10\4&1D3F0FBB&0&00F0
Powyższy identyfikator jest akurat dla karty sieciowej Realtek-a.

SPOSÓB 3:
„NA PODSTAWIE NAZWY URZADZENIA…”


Jeśli powyższe sposoby nie działają, możemy spróbować inaczej.
Wchodzimy na stronę producenta danego laptopa, wchodzimy do działu, z którego możemy pobrać sterowniki (np. Download Drivers, Suport & Drivers, etc.) i wyszukujemy nasz model. Następnie sprawdzamy, jakie sterowniki producent udostępnił dla naszego laptopa pod system Windows Vista, najczęściej jest tez podana nazwa danego urządzenia, wiec wystarczy później wejść w wyszukiwarkę internetowa i wpisać nazwę urządzenia + „slowo-klucz” (np. „sterownik XP”, „XP Driver” etc.), w wielu przypadkach ten sposób jest bardzo skuteczny i szybki, gdyz znamy nazwe urzadzenia, i wystarczy znaleźć dla niego sterownik pod system Windows XPSPOSÓB 4:
„IDENTYFIKATOR URZADZENIA + PCIDATABASE.COM”


Czwartym i również bardzo skutecznym sposobem na znalezienie sterowników jest strona internetowa: http://www.pcidatabase.com oraz identyfikator urządzenia uzyskany z Menedżera Urządzeń. A wiec na przykład mamy identyfikator urządzenia:
 
Kod:
PCI\VEN_10EC&DEV_8169&SUBSYS_0746152D&REV_10\4&1D3F0FBB&0&00F0
Nas najbardziej interesują dwie informacje: VEN_ID oraz DEV_ID:
 
Kod:
PCI\VEN_10EC&DEV_8169&SUBSYS_0746152D&REV_10\4&1D3F0FBB&0&00F0
Posiadając te dwie informacje możemy w łatwy sposób zidentyfikować urządzenie wprowadzając je na stronie pcidatabase.com
A wiec otwieramy przeglądarkę i wpisujemy adres: http://www.pcidatabase.com

I już na stronie głównej możemy posłużyć się VEN_ID oraz DEV_ID wprowadzając je w odpowiednie pola na stronie głównej.
Od siebie powiem ze najlepiej najpierw użyć Vendor ID (VEN_ID), a dopiero potem użyć DEV_ID, na przykładW polu Vendor Search wpisuje VEN_ID (w tym przykladzie: 10EC) i naciskam przycisk Search
I już wiem, kto jest producentem tego sprzętu (nie wiem jeszcze, co to za sprzęt, ale znam jego producenta)Teraz wystarczy kliknąć w nazwę producenta i pojawi się cala lista urządzeń tego producenta, jaka zawiera baza pcidatabase.comTeraz w tabelce (pierwsza kolumna z lewej) wystarczy odszukać swoje DEV_ID i mamy już więcej informacji, oczywiście DEV_ID to 4 cyfry, które odczytaliśmy z identyfikatora urządzenia i tutaj w tabelce występują one w postaci 0x8169A wiec wiem już, kto jest producentem urządzenia oraz jaka jest jego nazwa i model, teraz, (jeśli w tabelce zabraknie odnośnika) wystarczy posłużyć się tymi informacjami używając dowolnej wyszukiwarki internetowej

PODSUMOWANIE:

Sposobów na znalezienie sterowników jest wiele, i choć wydaje się trudne cale takim nie jest, wystarczy samemu spróbować, używając chociażby informacji zawartych w tym poradniku
 

tekst pochodzi z www.peb.pl

 

__________________