Instalacja Windows XP na dyskach SATA

Jeden z najpopularniejszych tematów poruszanych na niejednym forum to instalacja Windows XP na komputerach wyposażonych w preinstalowany system Windows Vista - czasami dla powodów zgodności z niektórymi aplikacjami lub w przypadku braku sympatii dla tego nowego systemu operacyjnego.

Mnie ten problem spotkał, kiedy zakupiłem niedawno mojego nowego laptopa HP Pavilon dv6615ew z serii dv6500. Został on wyposażony w preinstalowany system operacyjny Windows Vista Premium. Po kilku godzinach pracy na tym podobno “cudownym” systemie, dostawałem szału. Komputer ciągle informował mnie o tym, że wystąpił błąd programu i zostanie on zamknięty. Co ciekawsze, najczęściej były to błędy programów, z których nie korzystałem. Mało tego, po zainstalowaniu kilku moich ulubionych programów, nie mogłem ich uruchomić.

Klamka zapadła, wystarczyły mi 4 godziny pracy na nowym systemie, aby zdecydować się na powrót do przeszłości, czyli do legendarnego XP. Zaraz pobiegłem do sklepu i zakupiłem Windows XP Home Edition. Wszystko było już oczywiste, kilkadziesiąt minut instalacji i wszystko miało być jak dawniej. Wtedy się okazało, że zainstalowanie systemu XP nie jest takie proste…

Problem, pojawia się na początku instalacji systemu XP w momencie gdy program instalacyjny załaduje wszystkie sterowniki do pamięci i próbuje przejść do wykrywania dysków i pojawia się komunikat “Program instalacyjny nie może odnaleźć żadnych dysków w twoim komputerze”. Ten błąd zdarza się ponieważ nowe komputery mają kontroler dysku (zazwyczaj kontroler SATA), a płyta instalacyjna Windowsa XP nie posiada sterownika do tego kontrolera i podczas instalacji systemu trzeba go dograć z dyskietki.

Jeśli nie masz napędu dyskietek w swoim komputerze, a taki problem pojawia się w przypadku nowych PC i laptopów, w takim razie będziesz musiał zintegrować sterowniki SATA ze swoją instalacją systemu XP, np. za pomocą programu nLite.

Tworzenie własnej instalacji XP

Do utworzenia własnej płyty instalacyjnej systemu Windows XP użyje programu nLite, tak więc program najpierw musimy pobrać i zainstalować na komputerze. Przy pierwszym uruchomieniu programu, program zapyta nas o język interfejsu, oczywiście w naszym przypadku wybieramy język polski i klikamy “dalej”.

W następnym kroku musimy wskazać miejsce z instalacją naszego Windowsa, więc wciskamy “przeglądaj” i wskazujemy katalog główny instalacji Windowsa XP i zatwierdzamy “ok”.

Po zatwierdzeniu wyskoczy nam komunikat, z pytaniem gdzie chcemy zapisać pliki potrzebne do utworzenia naszej kompilacji systemu.

 

Następnie, nLite zacznie kopiowanie niezbędnych plików do utworzenia instalacji XP do wskazanego wcześniej przez nas katalogu, kiedy skończy zobaczymy komunikat z wersją Windowsa z którego korzystamy.

 

Następny, etap to import ustawień - ten krok pomijam, gdyż jest to nasza pierwsza instalacja i nie posiadamy jeszcze swoich zapisanych ustawień.

Kolejny etap to wybór zadań, które chcemy przeprowadzić w naszej instalacji (integracja ServisPack, dodatki/poprawki lub uaktualnienia do instalacji, integracja sterowników, usunięcie komponentów, ustawienia nienadzorowane, opcje systemowe, ustawienia dotyczące rejestru oraz tworzenie boot-owalnego obrazu ISO) - my wybierzemy tylko dwie: integracja sterowników i tworzenie boot-owalnego obrazu ISO.

Następnie kliknij na przycisk “dalej”, ukaże się nam ekran z wyborem sterowników do integracji. Klikamy na przycisk “dodaj”, pokażą się dwie opcje: pojedynczy sterownik, folder z wieloma sterownikami. Wybieramy pojedynczy sterownik.

Po wskazaniu sterowników, w następnym etapie nLite zapyta sie nas czy chcemy rozpocząć proces kompilacji instalacji XP.

 

Jeśli jesteśmy pewni, że wszystkie sterowniki zostały poprawnie dodane, wybieramy “tak” i rozpoczynamy proces integracji sterowników z XP.

 

Po zakończeniu integracji sterowników i finalizacji przygotowania do utworzenia obrazu naszej instalacji, otrzymamy komunikat z wielkością zajmowanego miejsca przez naszą kompilację oraz zintegrowanych sterowników.

 

Przechodzimy “dalej” do końcowego etapu, czyli utworzenia obrazu ISO naszej instalacji Windows XP. Z listy tryb wybieramy Wypalenie bezpośrednie w przypadku, gdy chcemy od razu nagrać naszą instalacje na nośnik CD lub Utwórz obraz, w przypadku gdy chcemy tylko utworzyć obraz ISO, a następnie nagrać go później innym programem (np. Nero). My wybieramy opcję Utwórz obraz, a następnie klikamy przycisk “utwórz” i wskazujemy miejsce, w którym zostanie zapisany nasz obraz ISO.

 

Po zakończeniu możemy w dowolnym momencie wypalić nasz Nowy nośnik instalacyjny systemu Windows XP ze zintegrowanymi sterownikami SATA.

Gdzie znaleźć sterowniki SATA do mojego komputera

Najlepszym miejscem, gdzie można znaleźć sterowniki do twojego urządzenia jest strona producenta. Jedyny problem z jakim możemy sie spotkać to dystrybucja sterowników w postaci obrazu dyskietki, czyli w przypadku braku stacji dyskietek pojawia się kolejny problem. Nie ma co sie przerażać, w takim przypadku z pomocą przychodzi nam tu program WinImage. Dla przykładu opisze procedurę wyodrębnienia sterowników za pomocą WinImage dla mojego laptopa HP Pavilon dv6615ew z kontrolerem Intel SATA.

Ze strony intela ściągamy najnowsze sterowniki.

Po pobraniu i rozpakowaniu pliku archiwum otrzymamy plik f6flpy32.exe.

Nie próbujcie go uruchamiać, ponieważ program będzie chciał się odwoływać do stacji dyskietek, której nie posiadamy. Teraz ściągamy i instalujemy program WinImage i uruchamiamy go.

Wybieramy File => Open i z listy “Pliki typu” wybieramy All WinImage files, a nastepnie wskazujemy na nasz plik f6flpy32.exe.


Po otwarciu obrazu dyskietki, otrzymamy taki ekran:

Następnie klikamy Image => Extract. Otworzy sie kolejne okienko z zapytaniem, gdzie chcemy zapisać pliki. Ja dopisałem, do domyślnej ścieżki katalog “Sata”, bo tam chcę umieścić sterowniki.

 

I na tym koniec. Mam nadzieję, że ten artykuł okaże sie komuś pomocny.


 
Zadania niemożliwe wykonuję  od ręki
cuda z jednodniowym opóźnieniem
 
 

SERDECZNIE ZAPRASZAM