Diagnostyka komputera (hardware)

Serwis komputerowy Sosnowiec

 

Diagnostyka komputera (hardware)Pierwsza podstawowa sprawa to BIOS naszego komputera, poprawnie skonfigurowany i zaktualizowany do możliwie najnowszej wersji pozwoli nam na pewną i stabilną pracę komputera. Przede wszystkim ma to diametralny wpływ na dobór napięć zasilania oraz optymalną pracę procesora. Błędy generowane przez niedopracowany BIOS z reguły są nie do wychwycenia przy czym potrafią być do tego stopnia dokuczliwe że praca na komputerze może stać się prawdziwą udręką. Proces aktualizacji BIOS-u komputera nie jest aż tak skomplikowany jak niebezpieczny. Jeżeli nie ma się pewności oraz pojęcia na ten temat NIGDY NIE NALEŻY EKSPERYMENTOWAĆ z BIOS-em komputera, z reguły niewłaściwie wykonana aktualizacja kończy się całkowitym uśmierceniem maszyny i bez specjalistycznego serwisu nie ma szans tego naprawić.

Nową czyli najbardziej aktualną wersję naszego BIOS-u pobieramy ze strony producenta płyty głównej, zwracając przy tym dokładnie uwagę na model i typ płyty głównej ze względu na fakt iż istnieją czasami minimalne różnice w produkcji płyt a przede wszystkim w ich formacie co z reguły powiązane jest z odmiennym typem BIOS-u. Niewłaściwy dobór oprogramowania także może skończyć się fatalnie dla naszej płyty głównej. Z reguły producent przygotowuje oprogramowanie do aktualizacji BIOS-u w wersji dla napędu FDD 1,44MB czyli popularnie mówiąc „z dyskietki”.

Aby przystąpić do aktualizacji oprogramowania zawartego w module BIOS-u należy w pierwszej kolejności należy przygotować dyskietkę systemową (startową) najlepiej z DOS w wersji 6.XX jeśli jest to możliwe, bez żadnych dodatkowych sterowników, można pozbyć się także pliku HIMEM.SYS i pominąć pliki Config.sys oraz Autoexec.bat. Jeżeli używamy systemu operacyjnego z wersją MS-DOS 6.XX najprościej użyć komendy formatowania „format a: /s” co pozwoli za jednym zamachem sformatować dyskietkę i przenieść na nią pliki startowe systemu. Zakładając że posiadamy już plik z aktualnym oprogramowaniem naszego BIOS-u w formie „nazwa_pliku.bin” to nagrywamy (dogrywamy)go na dyskietkę systemową lub w przypadku dużego pliku który nie mieści nam się na standardowej dyskietce 1,44MB pozostawiamy plik *.bin na twardym dysku najlepiej w katalogu głównym tak aby mieć do niego bezpośredni i łatwy dostęp. Niestety bez podstawowej znajomości systemu MS-DOS raczej nie polecam zabawy z aktualizacja BIOS-u. Następnie musimy się zaopatrzyć w programu do wykonania operacji aktualizacji BIOS-u, generalnie powinniśmy go znaleźć także na stronie producenta lub znajduje się on w komplecie z plikiem samego BIOS-u. Najczęściej producent płyty głównej podaje na stronie zalecane oprogramowanie do aktualizacji dające nam gwarancję poprawnego wykonania „update-u”.

Uruchamiamy komputer z dyskietki startowej, w BIOS-ie opcja startu komputera musi być ustawiona na napęd FDD. Po uruchomieniu komputer załaduje pliki startowe z dyskietki i zakończy ładowanie w trybie tekstowym wyświetlając na ekranie literę napędu (z reguły) A:/

W zależności od posiadanego BIOS-u (AWARD lub AMI) uruchamiamy program który załaduje nam nową wersję „softu” zawartą w pliku *.bin do naszej kości BIOS. W przypadku producenta BIOS-ów AWARD plik nosi nazwę AWDFLASH.EXE .

Po wpisaniu komendy (awdflash.exe /?) uzyskamy opis pomocy oraz rodzaje komend jakich możemy użyć wykorzystując ten programik. Wyświetli nam się tabela „help” w postaci tekstowej pokazująca rodzaje oraz działanie poszczególnych opcji tego programu. Tak więc po wpisaniu polecenia ( awdflash.exe *.bin) gdzie gwiazdka oznacza w tym przypadku nazwę naszego pliku z BIOS-em , wciskamy ENTER i rozpoczynamy proces aktualizacji , pojawi się pytanie „czy jesteśmy pewni” potwierdzamy klawiszem Y, zatwierdzamy i oprogramowanie zostaje wgrane do naszego modułu BIOS. Pozostaje nam jeszcze „restart” komputera i jeśli wszystko przebiegło pomyślnie możemy już pracować na komputerze z nową wersją BIOS-u.

Przyjrzyjmy się teraz drugiej dość istotnej części naszego komputera , mianowicie zasilaczowi. Nieprawidłowa praca tego podzespołu potrafi nieźle dać w kość. Często zdarza się że niewydolny zasilacz sprawia więcej problemów niż mało wydajny procesor. Niestety aby sprawdzić zasilacz musimy uzbroić się w miernik napięć (multimetr). Istnieją też rożne typy oprogramowania do mierzenia napięć zasilania z poziomy systemu operacyjnego także w samym BIOS-ie ale niestety nigdy nie uda nam się ich zmierzyć w ten sposób na tyle dokładnie co nie da nam 100% pewności czy nasz zasilacz pracuje poprawnie.

Poniżej przedstawię wartości napięcia dla każdej linii, margines błędu opisany poniżej jest tak duży, że zasilacz, który przekroczy którąkolwiek z wartości spokojnie możemy uznać za uszkodzony lub po prostu za słaby, co oznacza iż nie spełnia wymagań dotyczących konfiguracji naszego komputera. Co na 100% odbije się na stabilności i wydajności pracy naszej maszyny. Pod uwagę bierzemy oczywiście zasilacz typu ATX

§ Kable żółte odpowiadają napięciu +12v

§ Kable niebieskie odpowiadają napięciu -12v

§ Kable czerwone odpowiadają napięciu +5v

§ Kable białe odpowiadają napięciu -5v

§ Kable pomarańczowe odpowiadają napięciu +3.3v

Na dzień dzisiejszy linie -5v oraz -12v są praktycznie nieużywane, więc wynik pomiaru na tych kablach możemy potraktować ulgowo. Najważniejsza sprawa to wynik jaki uzyskamy na linii +12v. Aby uruchomić zasilacz bez podłączania go do płyty głównej należy zewrzeć pin 14-ty (z reguły jest zielony) oraz pin 15-ty czyli tak zwany „gnd” na stałe co spowoduje uruchomienie zasilacza, najbezpieczniej jest obciążyć zasilacz jakimkolwiek odbiornikiem postaci wentylatora komputerowego lub jakiegoś napędu. Nie należy zbyt często włączać i rozłączać startu zasilaczy gdyż powoduje to dość znaczne obciążenie elektroniki, co może spowodować jego uszkodzenie. Najczęściej spotykanym problemem związanym z zasilaczem jest błędny stan sygnału lub jego brak na pinie 8-ym, linia podająca informację o stanie napięcia (power-good), co najczęściej kończy się całkowitą odmową pracy przez system operacyjny komputera.

Dobór odpowiedniego zasilacza niejednokrotnie jest ważniejszy od wymiany procesora na szybszy lub dokupienia pamięci RAM, większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z faktu że niewystarczająco wydajny lub niestabilnie pracujący zasilacz jest przyczyną „kulawej” pracy całego komputera, w dobie tak szybkich procesorów oraz tak wydajnych kart graficznych niestety trzeba się liczyć z tym że muszą być one odpowiednio zasilone.

Kolejnym tematem jaki poruszymy są pamięci RAM. Jest to część komputera która potrafi płatać niesamowite figle, uszkodzenia tego podzespołu mają przeróżne objawy. Mniejsze wady tych układów powodują wieszanie się systemu, błędy podczas pracy oraz zabawy na komputerze aż po całkowitą niezdolność uruchomienia systemu. Do zdiagnozowania pamięci najlepiej wykorzystać do tego celu stworzone programy takie jak na przykład dość popularny i ceniony MEMTEST. Program ten służy do testowania kości pamięci RAM w komputerach opartych o architekturę Intel/AMD/VIA x86. MEMTEST jest całkiem niezależną aplikacją bez względu na rodzaj systemu operacyjnego. Uruchamiany jest z dyskietki, płyty CD a także dysku USB. Program sprawdza pamięć przy użyciu kilkunastu algorytmów. Najnowsza wersja tego programu to MEMTEST86+. Po wykonaniu dokładnej diagnostyki program dokładnie wskazuje i opisuje rodzaj i wielkość usterki (wad) naszych kości pamięci RAM. Jeśli występuje jakiś problem z RAM-em komputera to możemy być pewni że ten program go zidentyfikuje.

Pozostaje nam jeszcze nie mniej istotny temat chłodzenia komputera. Należy pamiętać o tym że odpowiednia cyrkulacja powietrza w przede wszystkim wydajność wiatraków oraz czystość radiatorów chłodzących zarówno procesor jak i karte grafiki oraz zasilacz, temat także na tyle ważny ze względu na fakt iż przegrzewający się procesor czy też inny układ w naszym komputerze początkowo spowoduje spadek wydajności, czasami kończy się to także generowaniem błędów lub całkowitym uszkodzeniem elektroniki. Tak więc utrzymanie czystości oraz dobór odpowiedniego chłodzenia w naszym komputerze na pewno wpłynie pozytywnie na jego pracę i zmniejszy ryzyko tego typu usterek.

dodajdo.com